Home
Staffs
Championships

Introduction

Results
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

Staffordshire Champions
Under 18
Under 16
Under 14
Under 12
Under 11
Under 10
Under 9
Under 8
Under 7
Under 6

 
The 2013 Junior Championship were held at

Hassell CP School
Newcastle
under Lyme

on

20th October 2013.

Thank you to
Traci Whitfield for organising the event and compiling the results.

Thanks also to the controllers:

Malcolm Armstrong
Traci Whitfield
Andrew Davies.

Junior Chess Championships 2013

RESULTS


Under 18

Under 18 Trophy and Staffordshire Junior Champion

Leo Tsoi. 6 points

Best girl and Staffordshire Under 18 girls trophy

Laura Smith. 3 points

Under 16

First and Staffordshire Under 16 trophy

Jack Healings. 5½ points

Best Girl, Staffordshire Under 16 girls trophy and equal Second

Anna O’Leary. 3½ points

Equal second

Sam Beardmore. 3½ points

Thomas Kelly. 3 points

Dominic Taylor. 3 points

Luke Brown. 1½ points

Victoria Dinoo. 1½ points

Alex Slater. 0 points

Under 14

First and Staffordshire Under 14 trophy

Lewis Clarke. 6 points

Second

Alex Jarvis. 4½ points

Third

Jacob Smith. 4 points

Andrei Mihai. 3½ points

Robert Jackson. 3 points

Jake Wild. 3 points

Best girl and Staffordshire Under 14 girls trophy

Skye Wiggins. 2 points

Ryan Leatham. 2 points

Aditya Dhiran. 1 point

Atlanta Knapper. 1 point

Under 12

First and Staffordshire Under 12 trophy

Jacob Boswell. 6 points

Second

Jacob Preston. 4½ points

Third

Sarvesh Rajdev. 4 points

Best Girls, Joint Staffordshire Under 12 trophy winner and Joint fourth

Sian Jones. 3½ points

Libby Sherratt. 3½ points

Joint fourth

William Sanzeri. 3½ points

Joseph Alcock. 3½ points

Neddy Tsoi. 3½ points

Vishal Puligari. 3 points

Alice Abel. 2½ points

Daniel Binfield. 2½ points

Arjun Sandhu. 2½ points

Emma Scotchford. 2½ points

Eleanor Poole. 2 points

Eleanor Burnham. 1 point

Under 7

First place and Staffordshire Under eight Girls Trophy

Hiya Ray. 5 points

Second and Staffordshire Under 7 trophy

Varun Manoj. 1 point

Under 8

First and Staffordshire Under 8 trophy

Ivan Prikazchikov. 6 points

Second

John Moughtin-Leay. 4 points

Jack Matthew. 3 points

James Thomas. 3 points

Valentino Bisaccia. 1½ points

Junze Lu. 1½ points

Under 9

First and Staffordshire Under 9 trophy

Dominic Holmes. 5½ points

Second equal

Eashan Mall. 2 points

Equal second, Best Girl and Staffordshire Under 9 Girls trophy

Amrissa Johal. 2 points

Erica Knapper. 1½ points

Under 10

First equal and Staffordshire Under 10 trophy

Thivyaa Rahulan. 5 points

First equal

Kane Jackson. 5 points

Third place

Joshua Matthew. 4½ points

Tushar Kharabanda. 3 points

Patrick Joseph. 3 points

Louisa Swarbrook. ½ point

Under 11

First equal and Staffordshire Under 11 trophy

Matthew Thomas. 5 points

Equal first

Chad Jackson. 5 points

Third equal

Matthew Dinoo. 4 points

Devan Patel. 4 points

Best Girl and Staffordshire Under 11 Girls trophy

Eve Sheldon. 3½ points

Vaughan Copsey. 3 points

Vaishav Manoj. 3 points

Jacob Hawksworth. 3 points

Amrit Singh. 2½ points

Tilly Thorley. 2 points

Ewan Robertson. 1½ points

Fallon Rivers. ½ points

Chess logo

ANY COMMENTS OR QUESTIONS ABOUT LOCAL CHESS?

Please contact:

Webmasters:
Andrew Davies  and  Traci Whitfield

 

Top of Page