Home
Staffs
Championships

Introduction

Results
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

Staffordshire Champions
Under 18
Under 16
Under 14
Under 12
Under 11
Under 10
Under 9
Under 8
Under 7
Under 6

 
The 2009 Junior Congress was held at Hassell CP School (Newcastle under Lyme) on 18th October 2009.

Thank you to Traci Whitfield for supplying all of these details.

Junior Chess Congress 2009

RESULTS


Under 18

First & Junior Champion Trophy

Craig Whitfield. 5½ points

Taking part

Joseph Jackson. 2 points

Andrew Smith. 5 points

Under 16

First & Under 16 Trophy

Manpreet Sangha. 4 points

Taking part

Matthew Greenwood. 2 points

Andrew Ng. 2½ points

Under 14

First and Under 14 Trophy

Athar Mehmood. 5 points

Equal second

Alex Cartlidge. 4 points

Philomena Lip. 4 points

Kyle Reed. 4 points

Girls Trophy

Philomena Lip. 4 points

Taking part

Alexander Andrews. 1 point

Oliver Broomhall. 2 points

Liam Dimmick. 3 points

Danny Graham. 2½ points

John He. 3 points

Ankhita Kotamarthi. 2 points

Richard Ng. 3 points

Ellen Scattergood. 3 points

Matthew Vaughan-Hughes. 2 points

Under 12

First and Under 12 Trophy

Leo Tsoi. 5½ points

Second

Ben Scattergood. 5 points

Taking part

Edward Davies. 3½ points

Luke Gibson. 2 points

George Hamilton. 2½ points

David Kay. 3½ points

Siddharth Singh. 3 points

Daniel Washington. 2½ points

Under 11

Equal first and Under 11 Trophy

Jack Healings. 4½ points

Ashwin Kalyana. 4½ points

Si Woo Kim. 4½ points

Charlie Latham. 4½ points

Girls Trophy

Emma Crick. 4 points

Taking part

Jacob Cartlidge. 3 points

Jordan Chan. 3 points

Tom Davies. 3 points

Richard Franklin. 2 points

Thomas Gaskell. 3 points

Thomas Goar. 1 point

Jordan Hine. 2 points

Thomas Kelly. 2½ points

Stephen Stanley. 2 points

James Vaughan-Hughes. 2 points

Under 7

First and Under 7 Trophy

Ted Murray. 3 points

First Girl

Rosie Gough. 2 points

Best Under 6

Victoria Holland. 2 points

Under 8

First and Under 8 Trophy

Jacob Boswell. 6 points

Girls Trophy

Emily Chan. 3 points

Second

Andrew Fergusson. 5 points

Third

Aroun Kalyana. 4 points

Taking part

Nathaniel Holland. 3 points

William McGrath. 3 points

Joseph Turton. 3 points

Paramvir Singh Khera. 3 points

Nicholas Goar. 2½ points

Thomas Watkins. 2½ points

Under 9

First and Under 9 Trophy

Skye Wiggins. 3 points

Girls Trophy

Atlanta Knapper. 1 point

Taking part

Tom Partridge. 2½ points

Isaac Syred. 2 points

Under 10

First and Under 10 Trophy

Aloysius Lip. 6 points

Second

Matthew Fergusson. 5 points

Girls Trophy

Anna O’Leary. 4 points

Equal third

Vishal Aurora. 4 points

Daniel Holland. 4 points

Alex Jarvis. 4 points

Anna O’Leary. 4 points

Aaron Vitarana. 4 points

Taking part

James Draper. 3 points

Joanna Kelly. 1½ points

Daniel Lomax. 3 points

Brandon Myatt. 3 points

Arjan Singh Sall. 3 points

Narayan Sondhi. 2 points

Chess logo

ANY COMMENTS OR QUESTIONS ABOUT LOCAL CHESS?

Please contact:

Webmasters:
Andrew Davies  and  Traci Whitfield

 

Top of Page